Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Czytaj więcej...

Szczerość zaangażowania w "przygodę z Ikoną" domaga się uruchomienia głębokich i autentycznych pokładów wrażliwości duchowej. Można to osiągnąć na drodze medytacji Biblii, tekstów patrystycznych i liturgicznych oraz wspaniałych dawnych ikon. Modlitwa kontemplacyjna oraz życie bogobojne jest nieodzownym środkiem osiągnięcia czystości warsztatu i wykonania ikon obdarzonych wewnętrzną duchową siłą.
Czytaj więcej...

W Pracowni Świętego Łukasza powstała oryginalna kompozycja panoramy betlejemskiej. Płotno o wymiarach 18 m. na 3 m. przedstawia widoki Betlejem, Jerozolimy, Asyżu, Greccio, Szarogrodu i Kalwarii Szarogrodzkiej oraz scenę pasterską i kompozycję Zwiastowania Pasterzom. Obraz wykonany został dla kościoła parafialnego w Szrogrodzie, w którym duszpasterzami są franciszkanie, stąd obecność motywów franciszkańskich. Zgodnie z tradycją ikonograficzną nie zabrakło antycznych ruin oraz akcentów lokalnych w postaci renesansowej synagogi oraz malowniczych domów żydowskich charakterystycznych dla Szarogrodu. Jest też prawosławny monaster oraz oczywiście fundowany przez rodzinę Zamojskich kościół św. Floriana. Szczególnie pięknie prezentuje się panorama nowopowstałej kalwarii z szeregiem malowniczych kapliczek na wzgórzach za miastem. Mamy nadzieję, że kompozycja będzie sprzyjać modlitwie i kontemplacji Tajemnicy Wcielenia.
Czytaj więcej...

Poświecenie napisanych w Pracowni Świetego Łukasza ikon Krzyża, Eleusy i Jana Pawła II stało się okazją dla integracyjnego wyjazdu w Bieszczady. Towarzyszyła nam wspaniała pogoda z intensywnym blaskiem jesiennego słońca, który czynił złociste i purpurowe wzgórza urzekającymi bardziej niż zwykle. Całodzienna wyprawa dostarczyła doświadczenia kojącego piękna nie tylko przyrody. Lectio na szlaku, poświęcone Ewangelii o spotkaniu Jezusa z Samarytanką, zaskoczyło nas głębią i aktualnością Żywego Słowa, a jeszcze bardziej frapująca była reakcja przechodniów nie ukrywających zadziwienia naszym skupieniem. Niektórzy pytali co czytamy? Tak nie planując staliśmy się uczestnikami akcji "Bieszczady dla Jezusa".
Czytaj więcej...

Na ścianie tęczowej kościoła w Kalnicy(Bieszczady) zostały zainstalowane ikony Eleusy i Jana Pawła II napisane w Pracowni Świętego Łukasza. Ikony dopełniają wystroju kościoła nawiązując stylistycznie oraz teologicznie do krzyża w prezbiterium, który w ubiegłym roku wykonała nasza pracownia. Ikona Eleusy wzorowana jest na słynnym wizerunku włodzimierskim, nad głową Maryi znalazł się emblemat z Gołąbkiem Ducha Świętego pośród Archaniołów, Aniołów i Symboli Czterech Ewangelistów. Ikona Jana Pawła II nie ma swego prototypu, lecz jest dziełem oryginalnym. Papież przedstawiony jest w stroju pontyfikalnym z Ewangeliarzem. Nad Jego głową widnieje wizerunek Jezusa Miłosiernego redagowany w stylistyce bizantyńskiej.

W malowniczym Szarogrodzie koło Winnicy powstaje pierwsza na terenie Ukrainy Kalwaria plenerowa. Projektantem całości założenia oraz architektury i wystroju kaplic jest O. Cyprian Moryc. Prace projektowe rozszerzają zakres działalności Pracowni Świętego Łukasza w przestrzeń bogatej i bardzo złożonej tradycji ikonograficznej. Całość założenia zajmuje przestrzeń malowniczych wzgórz, na których rozłożyły się cmentarze chrześcijańskie i żydowskie. W dolinie płynie niewielka rzeczka otoczona dzikimi drzewami i chaszczami. Piętnaście kaplic wyznacza drogę pasyjną od kaplicy Piłata do Grobu Pańskiego. Dodatkowymi obiektami są znane w tradycji ikonografii pasyjnej frapujące budowle: most anielski i kaplica Bethezda, wzniesiona nad źródłem.

Równo rok trwały warsztaty pisania ikon zorganizowane przez pracownię intermedialną i Koło Naukowe Studentów Kulturoznawstwa KUL . 23 maja w kaplicy akademickiej na Majdanku odbyła się uroczysta Eucharystia a po niej obrzęd poświecenia ikon napisanych w trakcie warsztatów. Program zajęć obejmował podstawowe zagadnienia teologii i kultu ikony oraz tradycyjną technologię malarstwa temperowego.

W pracowni Świętego Łukasza obok ikon powstają również prace utrzymane w tradycji sztuki Zachodu. Najczęściej są to obrazy, rzeźby lub aranżacje scenograficzne dla liturgii nabożeństw okolicznościowych. Dla potrzeb liturgii świętego Triduum Paschalnego powstała kopia Golgoty z krakowskiego kościoła bernardynów. Płótno, wykonane w technice akrylu i tempery, liczy 8 / 5 m. Kompozycje powiększa sugestywna aranżacja ogrodu pośród skał z symbolicznymi detalami ułożonymi na wzór dawnych martwych natur, np. całuny i chusty, flakoniki z olejkami, korona cierniowa, naczynia terakotowe, źródełko. Rzeźbę Zbawiciela w grobie wykonał Rafał Namiota. Poniżej zamieszczam tekst Pani Bożeny Weber przybliżający sylwetkę Popiela oraz tematykę panoramy krakowskiej. obok fotografii naszej repliki Golgoty zamieszczam kilka zdjęć Ciemnicy, która również wykonano w Pracowni Św Łukasza, a która stanowiła integralna cześć liturgii pasyjnej oraz kompozycji Grobu Pańskiego.
Czytaj więcej...